29 июн. 2017 г.

Rosyjskie Państwowe Archiwum Historyczne (RGIA)

      W Petersburgu znajduje się przeszło 50 federalnych (państwowych)  archiwów. Jedno z największych w Rosji, jak i na świecie. Jest to  Rosyjskie  Państwowe Archiwum Historyczne (RGIA). Posiada ono niezwykłe cenne dokumenty archiwalne, w tym dotyczące historii Polski, jak i Kościoła katolickiego. Dzisiaj publikuję w języku polski to, co znalazło się książce którą wydałem prawie 20 lat temu „Historia Kościoła Rzymskokatolickiego w Imperium Rosyjskim (XVIII – XX w.) w dokumentach Rosyjskiego  Państwowego Archiwum Historycznego” (Sankt Petersburg - Warszawa 1999).

     Wydaję mi się, że przez 20 lat w zasadzie nic nie zostało w Polsce zrobione (archiwa państwowe), aby szerzej poznać te archiwalia. Była to moja pierwsza książka, która wydałem, na tamte czasy rewelacyjna, dzisiaj już trochę przestarzała. Chociaż wiele w tej sprawie zrobił już ksiądz profesor Marian Radwan z Lublina. Zamieszczę kiedyś przynajmniej tytuły jego prac dotyczące archiwum RGIA, gdyż bez nich dzisiaj starci się wiele cennego czasu na poszukiwania archiwalne na miejscu.

    Zapewne największą trudnością w poznaniu petersburskich archiwów są różne problemy logistyczne, a także odpowiednia znajomość języka rosyjskiego. Dawno już temu proponowałem, aby w Petersburgu utworzyć jakieś „Koło Poszukiwań Archiwalnych” współpracującym z różnymi instytucjami w Polsce, czy też pojedynczymi osobami. Jednak póki co, nikt tą sprawą na oficjalnym poziomie nie jest zainteresowany.

   W najbliższych tygodniach będę zamieszczał też  na swojej stronie internetowej wiadomości o zasobie materiałów archiwalnych znajdujących się w 12 innych petersburskich archiwach, a dotyczący przede wszystkim Kościoła katolickiego. W ten sposób chciałbym się podzielić tym, co do tej pory udało mi się osiągnąć, aby moja praca i trud były dostępne dla jak najszerszego grona. osób zainteresowanych.